

33mm deep 25mm wide tubleess and tubular carbon road bicycle wheelset R13 hubs G3 weave 18-21 holes
$299.00 – $339.00Price range: $299.00 through $339.00
Serenade bike-carbon wheels carbon rim carbon wheelset,carbon mountain bike,carbon road bike Store
| Size | 700c 33mm Road bicycle carbon wheelset |
| Rim | Model: 33mm deep 25mm wide carbon bike rims |
| Material: Toray T700 Carbon Fiber | |
| Surface: 3k, UD, 12K | |
| Drills: Front 18 holes | |
| Rear 21 holes | |
| Rim depth | 33mm |
| Rim width | 25mm |
| Hub | Powerway R13 hubs |
| Front hub: 2 Sealed Bearings, weight: 75g,100x9mm | |
| Rear hub: 4 Sealed Bearings, weight:210g,130x10mm | |
| Hub color: black | |
| Spoke | Pillar 1423 spokes, only black |
| Spoke count | Front: 18 |
| Rear: 21 | |
| Spoke pattern | Front: Radial |
| Rear: Radial | |
| Nipple | Alloy Nipples, black |
| Max Rider Weight | 110kg |
| Max Tire Pressure | 125psi |
| Max Spoke Tension | 180kgf |
| hub compatibility | Sh1mano 8/9/10/11 Speed |
| Including | 2 Quick Release skewers and 2 Brake Pads |
| Weight | Weight: 1350㊣5% /pair ( Tubular), 1460㊣5% /pair ( Tubeless) |


You may like

In here you can find many different type of bicycle parts.
Pick up: Mtb carbon rims, Mtb carbon wheels. Road bicycle rims. Road bike wheelset.
If you have any question, please contact us.
Mail: info@serenadebikes.com
cherry_sale@serenadebikes.com
Whatapp: + 86 180 2020 4229 Cherry
+86 133 90875769 Jesson
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| 700c Rims |
25mm tubeless ,25mm tubular |
| Rims Weave |
12K ,3K ,UD |
| Hubs color |
Black ,Red |
| Finish |
Glossy ,Matt |
You must be logged in to post a review.


Packaging Specifications
All products are secured in heavy-duty, 5-ply double-wall corrugated fiberboard containers. With a total thickness of 5mm, these reinforced cartons offer superior structural integrity and high compression resistance to ensure product safety during transit.
Dimensional Data & Weight:
Bicycle Rims (2 units): 68 x 10 x 68 cm | 2 kg
Bicycle Wheelset (1 pair): 84 x 20 x 68 cm | 4 kg
Bicycle Wheelsets (2 pairs): 84 x 35 x 68 cm | 7 kg
Logistics Optimization: Please be advised that the shipment of two pairs of wheelsets yields the most favorable freight-to-weight ratio, providing a more economical shipping solution.
Related products
1200g Serenade SR248 Wheels 35mm Supper Light Road Bicycle Wheelset
$489.00 – $529.00Price range: $489.00 through $529.00
1340g Front 50mm Rear 60mm Disc Brake Carbon Wheelset With SR248 Hub
$529.00 – $569.00Price range: $529.00 through $569.00
30mm Depth Carbon Tubular Bike Rims Ratchet System 36T Bicycle Wheel Hub Carbon Wheelset 700c Road Rim Brake
$459.90 – $553.90Price range: $459.90 through $553.90
35mm tubeless-ready 700c road bike carbon wheels 28mm wide
$419.00 – $469.00Price range: $419.00 through $469.00
New 45mm Carbon Wheels Disc Brake 700c Road Bike Wheelset S109
$499.00 – $559.00Price range: $499.00 through $559.00
Serenade 60mm Wheel Road Bikes 700c Clincher 60/55mm T800 Carbon Wheelset
$619.00Serenade ROCK 28" 40mm Road Carbon Wheelset – Centerlock – 12x100mm | 12x142mm – Shimano HG -XD













Reviews
There are no reviews yet.