38mm deep 25mm wide tubular carbon road bicycle wheelset R13 hubs G3 weave 18-21 holes
$319.00 – $339.00Price range: $319.00 through $339.00
Serenade bike-carbon wheels carbon rim carbon wheelset,carbon mountain bike,carbon road bike Store
Size | 700c 38mm tubular road bicycle carbon wheelset |
| Rim | Model: TRU38T |
| Material: Toray T700 Carbon Fiber | |
| Surface:3k matt | |
| Drills: Front 18 holes | |
| Rear 21 holes | |
| Rim depth | 38mm |
| Rim width | 25mm |
| Hub | Powerway R13 hubs |
| Front hub: 2 Sealed Bearings, weight: 75g,100x9mm | |
| Rear hub: 4 Sealed Bearings, weight:210g,130x10mm | |
| Hub color: black | |
| Spoke | Pillar 1423 spokes, only black |
| Spoke count | Front: 18 |
| Rear: 21 | |
| Spoke pattern | Front: Radial |
| Rear: Radial | |
| Nipple | Alloy Nipples, black |
| Max Rider Weight | 110kg |
| Max Tire Pressure | 125psi |
| Max Spoke Tension | 180kgf |
| hub compatibility | Sh1mano 8/9/10/11 Speed |
| Including | 2 Quick Release skewers and 2 Brake Pads |
| Weight | Weight: 1350㊣5% /pair |



In here you can find many different type of bicycle parts.
Pick up: Mtb carbon rims, Mtb carbon wheels. Road bicycle rims. Road bike wheelset.
If you have any question, please contact us.
Mail: info@serenadebikes.com
cherry_sale@serenadebikes.com
Whatapp: + 86 180 2020 4229 Cherry
+86 133 90875769 Jesson
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| 700c Rims |
25mm clincher ,25mm tubular |
| Rims Weave |
3K |
| Hubs color |
Black ,Red |
| Finish |
Glossy ,Matt |
You must be logged in to post a review.


Packaging Specifications
All products are secured in heavy-duty, 5-ply double-wall corrugated fiberboard containers. With a total thickness of 5mm, these reinforced cartons offer superior structural integrity and high compression resistance to ensure product safety during transit.
Dimensional Data & Weight:
Bicycle Rims (2 units): 68 x 10 x 68 cm | 2 kg
Bicycle Wheelset (1 pair): 84 x 20 x 68 cm | 4 kg
Bicycle Wheelsets (2 pairs): 84 x 35 x 68 cm | 7 kg
Logistics Optimization: Please be advised that the shipment of two pairs of wheelsets yields the most favorable freight-to-weight ratio, providing a more economical shipping solution.
Related products
1340 grams Ratchet system disc road bicycle wheels 30mm deep 28mm 25mm wide center lock disc straight pull wheel hub carbon wheelset
$448.00 – $528.00Price range: $448.00 through $528.00
33mm deep 25mm wide tubleess and tubular carbon road bicycle wheelset R13 hubs G3 weave 18-21 holes
$299.00 – $339.00Price range: $299.00 through $339.00
38mm clincher 700c 6 bolt disc wheels carbon road bike disk wheelset thru axle novatec d411cb-d412cb hubs
$519.00 – $559.00Price range: $519.00 through $559.00
7050 Aluminum Alloy Disc Brake Bicycle SR268 Hubs 23mm Inner Carbon Roac Cycling Wheelset
Modern Bicycle Wheel DT Swiss 240 Road Gravel Wheelset 25 30 35 40 45 50 55mm Clincher Rims
$849.00 – $889.00Price range: $849.00 through $889.00
New 45mm Carbon Wheels Disc Brake 700c Road Bike Wheelset S109
$499.00 – $559.00Price range: $499.00 through $559.00Serenade ROCK 28" 40mm Road Carbon Wheelset – Centerlock – 12x100mm | 12x142mm – Shimano HG -XD













Reviews
There are no reviews yet.