700C tubeless bike wheels 30mm deep 28mm wide clincher for road bikes
$339.00
Serenade bike-carbon wheels carbon rim carbon wheelset,carbon mountain bike,carbon road bike Store





| Rim Model | TRU30S |
| Size | 700C |
| Use | Road |
| Type | Clincher |
| Tubeless | Ready |
| Inner/OuterWidth | 21mm/28mm |
| Depth | 30mm |
| ERD | 583mm (not including nipple headdimension) |
| Weight | 430+/-15g |
| Offset | 0mm (symmetric) |
| Hubs | Novaetc A271SB-F372SB Black |
| Spoke | Pillar 1423 / CN494 |
| Wheels weight | 1500 ㊣ 5% gr |
| WeightLimit | 135kg |
| SpokeHole Angle | ㊣8~ |
| SpokeTension | 115 ~ 130kgf front, 120 ~130kgf rear |
| TyrePressure | 130psi recommended max |
| Tire | 28C~50C recommended |
| Warranty | 1 year |

In here you can find many different type of bicycle parts.
Pick up: Mtb carbon rims, Mtb carbon wheels. Road bicycle rims. Road bike wheelset.
If you have any question, please contact us.
Mail: info@serenadebikes.com
cherry_sale@serenadebikes.com
Whatapp: + 86 180 2020 4229 Cherry
+86 133 90875769 Jesson
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Rims Weave |
12k glossy ,12k matte ,3k matte ,3k twill glossy ,3k twill matte ,UD glossy ,UD matte |
You must be logged in to post a review.


Packaging Specifications
All products are secured in heavy-duty, 5-ply double-wall corrugated fiberboard containers. With a total thickness of 5mm, these reinforced cartons offer superior structural integrity and high compression resistance to ensure product safety during transit.
Dimensional Data & Weight:
Bicycle Rims (2 units): 68 x 10 x 68 cm | 2 kg
Bicycle Wheelset (1 pair): 84 x 20 x 68 cm | 4 kg
Bicycle Wheelsets (2 pairs): 84 x 35 x 68 cm | 7 kg
Logistics Optimization: Please be advised that the shipment of two pairs of wheelsets yields the most favorable freight-to-weight ratio, providing a more economical shipping solution.
Related products
1340 grams Ratchet system disc road bicycle wheels 30mm deep 28mm 25mm wide center lock disc straight pull wheel hub carbon wheelset
$448.00 – $528.00Price range: $448.00 through $528.00
700C road clincher 35mm depth road bike wheels D411CB D412CB
$509.00 – $549.00Price range: $509.00 through $549.00
700C tubeless bike wheels 50mm deep 25mm wide clincher for road bikes
$389.00 – $416.00Price range: $389.00 through $416.00
Disc brake road bike components 88mm wheels 25mm wide clincher carbon rims Novatec D411SB D412SB
$549.00 – $594.00Price range: $549.00 through $594.00
Disc Brake Ultralight Road Bicycle Carbon Wheelset 35 40 45 50 60mm Ratchet System 36T SR315 Hub
Serenade 700C Entry-level Carbon Road Bike Wheels 21mm Inner Wheelset SR031 Hub
Serenade Disc brake 30mm full carbon tubeless bicycle wheelset road bike wheels Novatec D411SB-D412SB
$489.00 – $529.00Price range: $489.00 through $529.00









Reviews
There are no reviews yet.