700C tubeless bike wheels 45mm deep 28mm wide clincher for road bikes
$369.00
Serenade bike-carbon wheels carbon rim carbon wheelset,carbon mountain bike,carbon road bike Store
| Rim Model | TRU45S |
| Size | 700C |
| Use | Road |
| Type | Clincher |
| Tubeless | Ready |
| Inner/OuterWidth | 21mm/28mm |
| Depth | 45mm |
| ERD | 553mm (not including nipple head dimension) |
| Weight | 475+/-15g |
| Offset | 0mm (symmetric) |
| Hubs | Novaetc A271SB-F372SB Black |
| Spoke | Pillar 1423 / CN494 |
| Wheelsweight | 1598㊣5% |
| Weight Limit | 115kg |
| Spoke HoleAngle | ㊣8~ |
| Spoke Tension | 115 ~ 130kgf front, 120 ~130kgf rear |
| Tyre Pressure | 130psi recommended max |
| Tire | 28C~50C recommended |
| Warranty | 1 year |

In here you can find many different type of bicycle parts.
Pick up: Mtb carbon rims, Mtb carbon wheels. Road bicycle rims. Road bike wheelset.
If you have any question, please contact us.
Mail: info@serenadebikes.com
cherry_sale@serenadebikes.com
Whatapp: + 86 180 2020 4229 Cherry
+86 133 90875769 Jesson
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Rims Weave |
12k glossy ,12k matte ,3k matte ,3k twill glossy ,3k twill matte ,UD glossy ,UD matte |
You must be logged in to post a review.


Packaging Specifications
All products are secured in heavy-duty, 5-ply double-wall corrugated fiberboard containers. With a total thickness of 5mm, these reinforced cartons offer superior structural integrity and high compression resistance to ensure product safety during transit.
Dimensional Data & Weight:
Bicycle Rims (2 units): 68 x 10 x 68 cm | 2 kg
Bicycle Wheelset (1 pair): 84 x 20 x 68 cm | 4 kg
Bicycle Wheelsets (2 pairs): 84 x 35 x 68 cm | 7 kg
Logistics Optimization: Please be advised that the shipment of two pairs of wheelsets yields the most favorable freight-to-weight ratio, providing a more economical shipping solution.
Related products

1350 gr Disc brake road bike components 45mm carbon wheelset Novatec D411CB-D412CB
$509.00 – $549.00Price range: $509.00 through $549.00
23mm Internal Road Bike Carbon Wheelset 40 45 50 60 depth 34mm wide clincher rims SR248 hub
38mm clincher 700c 6 bolt disc wheels carbon road bike disk wheelset thru axle novatec d411cb-d412cb hubs
$519.00 – $559.00Price range: $519.00 through $559.00
700C tubeless bike wheels 35mm deep 28mm wide clincher for road bikes
$359.99
700C x 28mm tubeless tubular tire 35mm cyclocross carbon disc road bicycle wheelset SM046 hubs with pillar spokes
$375.00 – $475.00Price range: $375.00 through $475.00
Serenade Disc brake road bike components 50mm carbon wheelset UD Clincher tubeless rims
$499.00 – $559.00Price range: $499.00 through $559.00Serenade X-weave 700C Wheelset Road Disc Brake SR248 Hub









Reviews
There are no reviews yet.