Disc brake road bike components 60mm carbon wheelset novated D411cb D412cb
$509.00 – $579.00Price range: $509.00 through $579.00
Serenade bike-carbon wheels carbon rim carbon wheelset,carbon mountain bike,carbon road bike Store
| RimModel | TRU60C |
| Size | 700C |
| Use | Road |
| Type | Clincher |
| Inner/OuterWidth | 19mm/25mm |
| Depth | 60mm |
| ERD | 520mm (not including nipple head dimension) |
| Weight | 560+/-15g |
| Offset | 0mm (symmetric) |
| Hubs | Novaetc D411cB-D412cB Carbon |
| Spoke | Pillar 1420, Cx-ray |
| Wheelsweight | 1520㊣5% |
| WeightLimit | 115kg |
| SpokeHole Angle | ㊣8~ |
| SpokeTension | 115 ~ 130kgf front, 120 ~130kgf rear |
| TyrePressure | 130psi recommended max |
| Tire | 25 x 700C recommended |







In here you can find many different type of bicycle parts.
Pick up: Mtb carbon rims, Mtb carbon wheels. Road bicycle rims. Road bike wheelset.
If you have any question, please contact us.
Mail: info@serenadebikes.com
cherry_sale@serenadebikes.com
Whatapp: + 86 180 2020 4229 Cherry
+86 133 90875769 Jesson
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Tire version |
Clincher ,Tubeless ready ,Tubular |
| Rim weave |
3K Twill ,UD |
| Spokes |
Pillar 1420 ,Sapim xc-ray |
| Hubs |
100 x 12mm ,142 x 12 |
| Brake choose |
6 bolts ,Center lock |
| Freebody |
Shimano 11S ,Sram 11s |
| Finish |
Glossy ,Matte |
You must be logged in to post a review.


Packaging Specifications
All products are secured in heavy-duty, 5-ply double-wall corrugated fiberboard containers. With a total thickness of 5mm, these reinforced cartons offer superior structural integrity and high compression resistance to ensure product safety during transit.
Dimensional Data & Weight:
Bicycle Rims (2 units): 68 x 10 x 68 cm | 2 kg
Bicycle Wheelset (1 pair): 84 x 20 x 68 cm | 4 kg
Bicycle Wheelsets (2 pairs): 84 x 35 x 68 cm | 7 kg
Logistics Optimization: Please be advised that the shipment of two pairs of wheelsets yields the most favorable freight-to-weight ratio, providing a more economical shipping solution.
Related products

1350 gr Disc brake road bike components 45mm carbon wheelset Novatec D411CB-D412CB
$509.00 – $549.00Price range: $509.00 through $549.00
700C tubeless bike wheels 30mm deep 28mm wide clincher for road bikes
$339.00
700C tubeless bike wheels 35mm deep 28mm wide clincher for road bikes
$359.99
700C x 28mm tubeless tubular tire 35mm cyclocross carbon disc road bicycle wheelset SM046 hubs with pillar spokes
$375.00 – $475.00Price range: $375.00 through $475.00
7050 Aluminum Alloy Disc Brake Bicycle SR268 Hubs 23mm Inner Carbon Roac Cycling Wheelset
Serenade 60mm Wheel Road Bikes 700c Clincher 60/55mm T800 Carbon Wheelset
$619.00
Serenade Disc brake 30mm full carbon tubeless bicycle wheelset road bike wheels Novatec D411SB-D412SB
$489.00 – $529.00Price range: $489.00 through $529.00














Reviews
There are no reviews yet.