
Serenadebikes Powerway R13 carbon bicycle wheelset 30mm depth clincher tubular road bike wheels
$319.00 – $359.00Price range: $319.00 through $359.00
Serenade bike-carbon wheels carbon rim carbon wheelset,carbon mountain bike,carbon road bike Store
| Rim Model | TRU30S /TRU30T |
| Size | 700C |
| Use | Road |
| Type | Clincher |
| Tubeless | Ready |
| Inner/Outer Width | 21mm/28mm ( Tubeless), 25 / 28mm ( Tubular) |
| Depth | 30mm |
| ERD | 578.5mm (not including nipple head dimension) |
| Weight | 370+/-15g |
| Offset | 0mm (symmetric) |
| Hubs | Power way R13 Black/Red |
| Spoke | Pillar 1423 |
| Wheels weight | 1380㊣5% ( Tubeless) 1180㊣5% ( Tubular) |
| Weight Limit | 115kg |
| Spoke Hole Angle | ㊣8~ |
| Spoke Tension | 115 ~ 130kgf front, 120 ~130kgf rear |
| Tyre Pressure | 130psi recommended max |
| Tire | 25-28~700C recommended |








In here you can find many different type of bicycle parts.
Pick up: Mtb carbon rims, Mtb carbon wheels. Road bicycle rims. Road bike wheelset.
If you have any question, please contact us.
Mail: info@serenadebikes.com
cherry_sale@serenadebikes.com
Whatapp: + 86 180 2020 4229 Cherry
+86 133 90875769 Jesson
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Rims version |
Clincher V-Brake ,Tubular V-Brake |
| Carbon fiber weave |
3k glossy ,3K matte ,UD glossy ,UD matte |
| Hubs colors |
Black ,Red |
You must be logged in to post a review.


Packaging Specifications
All products are secured in heavy-duty, 5-ply double-wall corrugated fiberboard containers. With a total thickness of 5mm, these reinforced cartons offer superior structural integrity and high compression resistance to ensure product safety during transit.
Dimensional Data & Weight:
Bicycle Rims (2 units): 68 x 10 x 68 cm | 2 kg
Bicycle Wheelset (1 pair): 84 x 20 x 68 cm | 4 kg
Bicycle Wheelsets (2 pairs): 84 x 35 x 68 cm | 7 kg
Logistics Optimization: Please be advised that the shipment of two pairs of wheelsets yields the most favorable freight-to-weight ratio, providing a more economical shipping solution.
Related products
1340g Front 50mm Rear 60mm Disc Brake Carbon Wheelset With SR248 Hub
$529.00 – $569.00Price range: $529.00 through $569.00
30mm Depth Carbon Tubular Bike Rims Ratchet System 36T Bicycle Wheel Hub Carbon Wheelset 700c Road Rim Brake
$459.90 – $553.90Price range: $459.90 through $553.90
35mm tubeless-ready 700c road bike carbon wheels 28mm wide
$419.00 – $469.00Price range: $419.00 through $469.00
Modern Bicycle Wheel DT Swiss 240 Road Gravel Wheelset 25 30 35 40 45 50 55mm Clincher Rims
$849.00 – $889.00Price range: $849.00 through $889.00
Shell 60mm road bicycle wheelset tubular carbon rims 28mm 25mm wide dt 240 hub
$889.00 – $969.00Price range: $889.00 through $969.00
Tensilized Strapping Tape for Bicycle Tubeless Rim 10m 23/25mm
$4.99
UD x-weave carbon fiber road bike gravel cycling wheelset 40mm and 50mm rims
















Reviews
There are no reviews yet.