

1350 gr Disc brake road bike components 45mm carbon wheelset Novatec D411CB-D412CB
$509.00 – $549.00Price range: $509.00 through $549.00
Serenade bike-carbon wheels carbon rim carbon wheelset,carbon mountain bike,carbon road bike Store
| RimModel | 45mm height |
| Size | 700C |
| Use | Road |
| Type | Clincher |
| Tubeless | Ready |
| Inner/OuterWidth | 21mm/28mm/31mm |
| Depth | 45mm |
| ERD | 553mm (not including nipple head dimension) |
| Weight | 400+/-15g (Flying weight) |
| Offset | 0mm (symmetric) |
| Hubs | Novaetc D411CB-D412CB Black |
| Spoke | Pillar 1420 |
| Wheelsweight | 1350㊣ 30g |
| WeightLimit | 115kg |
| SpokeHole Angle | ㊣8~ |
| SpokeTension | 115 ~ 130kgf front, 120 ~130kgf rear |
| TyrePressure | 130psi recommended max |
| Tire | 25-28~700C recommended |

Here you can find many different types of bicycle parts.
Pick up: Mtb carbon rims, Mtb carbon wheels. Road bicycle rims. Road bike wheelset.
If you have any questions,
sale05@serenadebikes.com
Whatsapp: + 86 180 2020 4229 Marya
+86 133 90875769 Candy
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Choose your tire |
25mm Clincher ,28mm Tubeless ,31mm clincher Hookless |
| choose bike Hubs |
D411CB D412CB |
| Disc type |
Center lock |
| Carbon fiber weave |
3k twill ,UD |
| Spokes |
Pillar 1420 ,Sapim cx-ray |
| Rims finished |
Shimano ,Sram XDR |
You must be logged in to post a review.


Packaging Specifications
All products are secured in heavy-duty, 5-ply double-wall corrugated fiberboard containers. With a total thickness of 5mm, these reinforced cartons offer superior structural integrity and high compression resistance to ensure product safety during transit.
Dimensional Data & Weight:
Bicycle Rims (2 units): 68 x 10 x 68 cm | 2 kg
Bicycle Wheelset (1 pair): 84 x 20 x 68 cm | 4 kg
Bicycle Wheelsets (2 pairs): 84 x 35 x 68 cm | 7 kg
Logistics Optimization: Please be advised that the shipment of two pairs of wheelsets yields the most favorable freight-to-weight ratio, providing a more economical shipping solution.
Related products
1340g Front 50mm Rear 60mm Disc Brake Carbon Wheelset With SR248 Hub
$529.00 – $569.00Price range: $529.00 through $569.00
23mm Internal Road Bike Carbon Wheelset 40 45 50 60 depth 34mm wide clincher rims SR248 hub
700C tubeless bike wheels 45mm deep 28mm wide clincher for road bikes
$369.00
Disc brake road bike components 60mm carbon wheelset novated D411cb D412cb
$509.00 – $579.00Price range: $509.00 through $579.00
Disc brake road bike components 88mm wheels 25mm wide clincher carbon rims Novatec D411SB D412SB
$549.00 – $594.00Price range: $549.00 through $594.00
Modern Bicycle Wheel DT Swiss 240 Road Gravel Wheelset 25 30 35 40 45 50 55mm Clincher Rims
$849.00 – $889.00Price range: $849.00 through $889.00
Serenade 700C Entry-level Carbon Road Bike Wheels 21mm Inner Wheelset SR031 Hub





















Reviews
There are no reviews yet.