





Boost wheelset Hand-built TMC9325 symmetrical rim profile carbon fiber mtb 29ER wheels
$699.00 Original price was: $699.00.$625.00Current price is: $625.00.
999 in stock (can be backordered)
Serenade bike-carbon wheels carbon rim carbon wheelset,carbon mountain bike,carbon road bike Store
| Size | 29er |
| Use | Enduro/AM |
| Type | Hookless |
| Tubeless | Ready |
| Inner/OuterWidth | 25mm/30mm |
| Depth | 25mm |
| RimsERD | 589.4 mm (notincluding nipple head dimension) |
| RimsWeight | 310+/-15g |
| SpokeHole Angle | ㊣6~ |
| Weave | 3K / UD / 12K |
| Spoke Brand | Sapim cx-ray |
| Hub | XDS642SB-B12 XDS641SB-B15(NOVATEC) |
| WeightLimit | 140kg |
| SpokeTension | ≒145kgf recommended |
| TyrePressure | ≒60psi recommended |
| Tire | 2.3″ ~ 3.1″recommended |

In here you can find many different type of bicycle parts.
Pick up: Mtb carbon rims, Mtb carbon wheels. Road bicycle rims. Road bike wheelset.
If you have any question, please contact us.
Mail: info@serenadebikes.com
cherry_sale@serenadebikes.com
Whatapp: + 86 180 2020 4229 Cherry
+86 133 90875769 Jesson
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 20 × 68 cm |
You must be logged in to post a review.


Packaging Specifications
All products are secured in heavy-duty, 5-ply double-wall corrugated fiberboard containers. With a total thickness of 5mm, these reinforced cartons offer superior structural integrity and high compression resistance to ensure product safety during transit.
Dimensional Data & Weight:
Bicycle Rims (2 units): 68 x 10 x 68 cm | 2 kg
Bicycle Wheelset (1 pair): 84 x 20 x 68 cm | 4 kg
Bicycle Wheelsets (2 pairs): 84 x 35 x 68 cm | 7 kg
Logistics Optimization: Please be advised that the shipment of two pairs of wheelsets yields the most favorable freight-to-weight ratio, providing a more economical shipping solution.
Related products
1250gr Boost 29er Xc Ultra Light Carbon 36mm Wide Disc Brake Mountain Bike Wheelset
$489.00 – $549.00Price range: $489.00 through $549.00
28mm wide 25mm deep offset spoke carbon mountain bicycle wheelset DT swiss 350 mtb bike wheels
$770.00 – $810.00Price range: $770.00 through $810.00
29mm and 31mm Internal Paintless Mountain Bike XC Wheel set 29er Carbon MTB Bike Wheelset M320 Hub
$469.00 – $549.00Price range: $469.00 through $549.00
29mm inner Paintless Mountain XCO Rims 29er Carbon Mtb Bike Wheelset M60 Hub
$469.00 – $569.00Price range: $469.00 through $569.0030mm Carbon Mtb Wheels 29er 36mm Width DT Swiss 350 Boost Mountain Bicycle Wheelset TME9236

30mm Internal 29er Carbon Mountain Bicycle Wheels Strong XC XCO Wheelset Regular Rims
$469.00 – $549.00Price range: $469.00 through $549.00
33mm Wide 26mm Deep Carbon Mountiain Bicycle Wheels 29er MTB Bike Wheelset DT Swiss 350 Hubs
$749.00 – $819.00Price range: $749.00 through $819.00









Reviews
There are no reviews yet.